Заради лошите метеорологични условия, се отменя празничната програма за днес на откритата сцена на площад "Тройката" в Бургас, съобщиха от Общината.
Довечера трябваше да свирят групите Ignition и Scarlet, но участието им се отменя. Неблагоприятна е и прогнозата за 27 декември и има вероятност да отпадне също участието на "Хидрофобия", Oceansoul и DJ Double D, казаха от общинския пресцентър.
Ретроспективна изложба на Текла Алексиева ще бъде представена в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).
„Енциклопедия на необозримото“ се открива на 3 декември и ще продължи до 2 февруари.
Нейни куратори са Даниела Радева и Любен Домозетски, съобщават организаторите.
„През 2024 г. Текла Алексиева навършва 80 години. Софийска градска художествена галерия е единствената музейна институция, притежаваща картини на авторката, придобити през 80-те години на ХХ век. Тези два факта се превърнаха в основен повод за организирането на изложба с ретроспективен характер. Водещата идея в този проект е събирането и представянето на възможно повече произведения от многообразното творчество на художничката от средата на 70-те години до днес“, разказват от СГХГ.
„Амбицията на изложбата е да възпроизведе картография на множество
Националният исторически музей (НИМ) получи сребърен медал с античен финиш „200 години от издаването на Рибния буквар“.
Дарението е направено от българския частен монетен двор „Булминт“, съобщават от екипа на музея.
Даряването е съпроводено и с официално предоставяне на музея на щемпелите за отсичане на лимитирания тираж на медала – 200 броя.
„Актът отговаря на световните традиции в монетосеченето и е доказателство за автентичността и уникалността на всеки отсечен с тази инструментална екипировка екземпляр“, отбелязват от музея.
От екипа посочват, че сребърният медал „200 години от издаването на Рибния буквар“ е посветен на енциклопедичния труд на будителя д-р Петър Берон. „Като знак на почит към личността на автора на една от първите илюстровани възрожденски печатни книги, тиражът бе лим
Гръцката метъл група Khirki и родната Vrani Volosa ще направят съвместен концерт в София по покана на Threechords Records.
Датата е 23 октомври – в Mixtape 5, съобщават организаторите.
Khirki е трио от Атина. Името произлиза от легендарната магьосница Цирцея от Омировата „Одисея“. За техния отличителен звук групата смесва рифове от тежък метъл и рок, вдъхновени от групи като Mastodon, High On Fire, Tool и Kvelertak, с балканска и анадолска народна музика. През 2021 г. сами издават дебютния си албум Κτηνωδα („Бруталност“), което привлича вниманието на гръцкото музикално издателство Venerate Industries и то преиздава албума същата година. Записът е оценен с 9/10 от Metal Hammer Greece и отличен с Tip of the Month на г
По случай 110-годишнината от рождението на холивудската икона и изобретателка Хеди Ламар, виенският „Мьобелмузеум“ й посвещава специална изложба. Тя показва кариерата на Ламар, нейните изобретения и влиянието върху съвременните електронни технологии.
Изложбата „Домакиня, художничка, луда глава. Хеди Ламар 110“ хвърля светлина върху многостранния живот на Ламар. В допълнение към репутацията на най-красивата жена в света, тя е изобретателка и „изключителна личност“, разказва кураторката Даниел Спера.
По време на Втората световна война Ламар води кампания срещу националсоциалистическия режим и заедно с композитора Джордж Антайл разработва радиоуправление за торпеда за американските подводници, което регистрира като патент. „Хеди Ламар е изпреварила времето си с десетилетия, тъй като тази технология е довела до развитието на
Националната галерия удължава „Завряна в ъгъла (бъдеща) самостоятелна изложба №4“ на Недко Солаков. Тя ще продължи до 12 януари 2025 г. в Двореца, съобщават от екипа.
Проектът „Завряна в ъгъла самостоятелна изложба“ (A Cornered Solo Show) започва още през 2021 г., когато авторът се обръща към директори и главни куратори на известни музеи с молбата да му предоставят „незначителен“ ъгъл в сградите на техните институции – ъгъл, който никога не е използван за изложби, но публиката има достъп до него.
Досега са реализирани три „ъгъла“ в големи европейски музеи: №1 – в MUDAM, Музея за модерно изкуство на Великия херцог Жан в Люксембург (2021), №2 – в MAXXI – Националния музей на изкуството на ХХI век в Рим (2022), и в Горно Белведере във Виена, където „Завряна в ъгълa самостоятелна изложба №3
Парижкият архиепископ Лоран Улрих, който държеше жезъл, издялан от обгорели от пожара греди, тази вечер символично даде начало на церемонията по откриването на реставрирания "Нотр Дам" с три звучни потропвания по портите на катедралата, предаде Франс прес.
На грандиозната церемония по официалното отваряне на реставрираната катедрала, която през 2019 г. пострада от опустошителен пожар, присъстват 1500 високопоставени гости. Сред тях се открояват избраният президент на САЩ Доналд Тръмп, британският принц Уилям и украинският президент Володимир Зеленски, допълва Асошиейтед прес.
За президента Еманюел Макрон, който се застъпи за амбициозния петгодишен график на реставрацията, това е рядък момент на единство на фона на дълбоката вътрешнополитическа криза във Франция и заплахите, пред които е изправено президентското му наследство. Церемонията се превърна в значи
Документалният филм „Възкресението на дилетанта“ ще бъде представен премиерно в София на 12 ноември в кино „Влайкова“, съобщава режисьорът Христо Йоцов.
По думите му филмът разказва историята на забравения български гений Чавдар Мутафов (1889-1954). Той е ненадминат сладкодумник, за чието внимание се борят враждуващи литературни кръгове, но завършва живота си изолиран от литературните среди; архитект на ключови софийски училища, които и днес привличат погледа ни; писател и художествен критик, който все още е актуален, разказва Христо Йоцов.
Филмът е озвучен от актьора Димитър Ангелов.
„Ще видите още съхранени архивни кадри отпреди 30 години на проф. Петър Петров. Ще чуете и невероятния разказ за това как Чавдар Мутафов бива изваден от забвението, отредено
Повече от 1000 музиканти, които свирят на алпийски рог, поставиха световен рекорд за най-големия ансамбъл на алпийски рог, съобщиха от швейцарска асоциация, която представлява изпълнителите на алпийски рог, предаде ДПА.
Асоциацията възнамерявала да подобри рекорд от 2013 г., когато 508 музиканти свирили заедно на алпийски рог край Цермат, Швейцария.
Организаторите планирали да съберат 550 музиканти, но почти два пъти повече се регистрирали от Швейцария и от чужбина. Те се събрали и свирили хорови мелодии в Клевеналп в продължение на пет минути.
Според организаторите на събитието са присъствали наблюдатели от Книгата на рекордите "Гинес", за да удостоверят опита за световен рекорд.
Предишният рекорд не е вписан в книгата. В нея фигурира ансамбъл от 366 музиканти, свирили като ансамбъл на хребета Горнерграт в Швейцария през 2009 г.
Sofia Art Fair е едно изключително значимо събитие за София и съм много щастлив, че то е част от културния календар на столицата. Това каза кметът на София Васил Терзиев на откриването на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair тази вечер.
“Моята надежда е София да бъде все по-важна част в развитието на съвременното изкуство, а и като място все повече творци да излагат своите творби”, каза още кметът на София, който е и патрон на мероприятието.
“Отваряме нова страница за съвременното изкуство в България. Въобще. Генерално”, каза Радослав Механджийски, организатор на Sofia Art Fair.
Съвременното изкуство е една от най-вълнуващите форми на изказ в наше време. В рамките на изложението ще видите над 70 художника работещи в различни техники и подходи и съм сигурен, че всеки от вас ще намери
Васил Петров започва турне, което ще обхване България и Северна Македония. Той ще представяйки джаз интерпретации на коледни класики, съобщават от екипа на изпълнителя.
Първият концерт е на 15 декември в Стара Загора, заедно оркестъра на местната операта, с маестро Владимир Бошнаков. Гост е пианистът Ангел Заберски, концертмайстор – Паулина Захариева.
На 16 декември в Крива Паланка и на 18 декември в Струмица, Васил Петров ще гостува с Врачанската филхармония, с маестро Христо Павлов. Гости са цигуларката Зорница Иларионова и сопраното Таня Лазарова.
На 17 декември е концертът в Димитровград, а на 19 декември – в Пловдив. На 25 декември Петров гостува на коледно матине в Националния музикален театър